Ořezávejte jako profíci – Photoshop tutoriál

Správně vyjmout objekt z pozadí rastrového obrázku je jednou ze základních dovedností každého grafika. Když jsem kdysi studoval na SSŠVT, byla výběrům ve Photoshopu věnována dokonce hned druhá vyučovací hodina předmětu Grafika.

Je tedy trochu zarážející, kolik grafických prací se špatně vybranými, respektive špatně ořezanými objekty můžete téměř denně spatřit.

Vlastně není. Správně vyjmout objekt je totiž práce vyžadující kromě znalosti postupu také trpělivost a pečlivost, které se mnoha lidem nedostává. Zapomeňte tedy na Magickou hůlku a začněte ořezávat jako profíci.

Cesta vede přes cesty

Kdo již pracoval s vektory, nebude pro něj práce s Nástrojem pero, kterým se v programu Adobe Photoshop tvoří cesty, žádnou novinkou. A kdo zatím vytvářel čistě rastrové práce, ten se nemusí bát, ke zvládnutí práce s tímto nástrojem postačí trocha cviku.

Nástroj pero se nachází nad nástrojem Text

Povšimněte si i dalších, souvisejících nástrojů, Nástroj přidat / odebrat / změnit kotevní bod, později se o nich ještě zmíním. A příště již nevybírejte nástroj myší z Panelů nástrojů, ale pomocí klávesy P.

Tip: klávesa pro rychlý výběr je uvedena vpravo téměř u každého nástroje, stejně jako klávesové zkratky v hlavní nabídce programu. Všímejte si jich a snažte se je používat co nejčastěji, brzy se je naučíte nazpaměť a vaše práce se výrazně zrychlí.

Za nějaký čas vám pak bude ovládání programu připomínat hru na nějaký sofistikovaný hudební nástroj :-).

Základy práce s Nástrojem pero

Pokud nástroj znáte, můžete tento krok přeskočit.

Nevíte-li jak Nástroj pero funguje, klikněte s ním několikrát do prostoru, vytvoří se vám souvislá cesta, která má název Pracovní cesta. Pokud nemáte zobrazené okno Cesta, vyberte z hlavní nabídky Okno → Cesty.

Okno cesty ale zatím potřebovat nebudeme, přesto si jej nechte otevřené. Vyberte nyní znovu Nástroj pero, klikněte kamkoliv do obrázku a pak klikněte kousek vedle, ale tlačítko myši nepouštějte dříve, než s myší kousek popojedete.

Vedle bodu cesty se vám objevily další dva body, změňte Nástroj pero za Nástroj změnit kotevní bod, chytněte jeden z bodů, pomalu jej přemísťujte a sledujte co se děje s křivkou. Stejný postup zopakujte i u druhého bodu a pak i u bodů dalších.

Cesta vytvořená Nástrojem pero

Potom si pomocí výše zmíněných souvisejících nástrojů na cestu přidejte a odeberte další kotevní body, různě je posouvejte a pokuste se takto vytvořit nějaký jednoduchý, souvislý tvar (kliknete Nástrojem pero na první a poslední bod  a tím se tvar uzavře).

Za krátko zjistíte, jak je práce s Nástrojem pero  snadná a můžete se pustit do následujícího kroku, totiž do samotného ořezávání.

Začněte ořezávat jako profíci

Pro začátek si to nedělejte složité a pro trénování tohoto postupu si klidně vybírejte obrázky, kde jsou okraje objektu jasně patrné, jako je tomu například u této fotografie automobilu.

automobil Tesla model S v bílé barvě

Představte si, že je vaším úkolem vyříznout tento automobil (včetně stínu) a umístit jej na bílé pozadí. V první řadě si tedy označíte samotný automobil (bez stínu) a to pomocí cesty vytvořené Nástrojem pero, se kterým už pracovat umíte.

Důležitá je zde především přesnost

Cestu tvořte pečlivě, pracujte se zvětšením klidně i 1600%, (posouvat se můžete tahem myši se stisknutou klávesou M. Zoom lze ovládat také kolečkem myši se současně stisknutými klávesami CtrlAlt).

Až budete mít cestu kolem celého automobilu, otevřete si okno Cesty (Hlavní nabídka → Okno → Cesty ) a z drobných ikonek ve spodní části okna vyberte přerušované kolečko, z cesty tak vytvoříte výběr.

Nezapomínejte cesty pojmenovat

Pomocí klávesových zkratek Ctrl+CCtrl+V zkopírujete obsah výběru z vybrané vrstvy a vložíte ho jako vrstvu novou. Stejný postup zopakujte i pro výběr stínu a výslednou vrstvu se stínem vložte pod vrstvu s autem.

Nyní můžete vrstvu s původním obrázkem (Pozadí) odstranit, nebo lépe skrýt (V okně Vrstvy k tomu u každé vrstvy slouží malý symbol oka) a pomocí klávesové zkratky Ctrl+Shift+N vytvořte novou vrstvu s bílým pozadím a tu dejte úplně dospod.

Nyní by se možná mohlo zdát, že práce je hotová, podíváte-li se však na okraje auta, na mnoha místech jistě uvidíte skupiny tmavých pixelů, u nichž je patrné, že k objektu nepatří a které jsou o to výraznější, že máme objekt na bílém pozadí.

Těchto pixelů se zbavíte pomocí Nástroje guma, kterému nastavíte stopu s 0% tvrdostí okraje a opatrně budete jejím okrajem tyto pixely odstraňovat. Na tuto práci se skvěle hodí tablet.

K těmto účelům zcela postačující Wacom tablet dnes pořídíte za necelé 2.000 Kč, což je fajn, pamatuji se na dobu, kdy nejlevnější tablet stál několik desítek tisíc korun.

Pokud gumou přetáhnete, zkratka Ctrl+Shift+Z vrací kroky zpět (povšimněte si rozdílné funkce zkratky Ctrl+Z)

Jakmile se zbavíte přebývajících pixelů na okrajích objektu s pomocí Nástroje guma, zbývá už jen doladit světlo, jinak řečeno, pohrát si s kontrastem.

Objekt byl totiž v původní scéně nějak nasvícen a tím, že jste ho vložily do jiné scény (zde na bílé pozadí, což je také scéna) je třeba provézt náležité úpravy jeho kontrastu.

V tomto případě kontrast lehce zvýšíte pomocí nástroje Křivky (Ctrl+M).

Zesvětlení světlých tónů a ztmavení těch tmavých = zvýšení kontrastu.

A jako pomyslnou třešničku na dortu dolaďte světlo ještě lokálně pomocí Nástroje zesvětleníNástroje ztmavení.

Nástroj houba, který zde nepoužíváme, snižuje lokálně sytost barev.

Ztmavte přední sklo a střechu a lehce zesvětlete některá světle šedá místa, u kterých máte pocit, že by v této scéně měla být vícé bílá, tedy více nasvícená. Pokud jste byli pečliví a dali jste si na všech krocích záležet, měl by výsledný obrázek vypadat přibližně takto.

Proč máme stín a automobil zvlášť?

Možná se v tuto chvíli ptáte, proč jste vybírali automobil a stín každý zvlášť a máte je nyní ve dvou vrstvách. Proč jste obojí nevybrali jednou cestou?

Stín je vždy výhodné ponechat si zvlášť v případě, že s ním budete chtít dále pracovat. Můžete ho teď třeba pomocí filtru Graussovské rozostření lehce rozostřit po okrajích a nebo mu mírně ubrat míru Krytí.

V drtivé většině koláží je totiž nutné právě u stínu udělat mnohem razantnější úpravy než u samotného objektu, aby celek skutečně dobře zapadl do nové scény.

5 komentářů u „Ořezávejte jako profíci – Photoshop tutoriál“

    1. Nemáte zač, Radko, určitě už ořezáváte jako profík :). Pokud byste někdy poptávala složitější grafické nebo kodérské práce, dejte vědět. Preferuji individuální přístup, proto tu nenajdete žádny ceník, ceny domlouvám vždy předem a k oboustranné spokojenosti. Také rád se zákazníky buduji dlouhodobé vztahy (kdo by nerad, že?) proto vracejícím se zákazníkům ještě z dohodnuté ceny odečítám 20% slevu.

  1. supoer vysvetlene hend to aj skusim. davate aj nejake platene lekcie s pracou vo Photoshope? hlavne uprava fotiek. dakujem

    1. Děkuji. Pokud byste měl zájem, mohu vám zajistit on-line koučink s pomocí Skypu a TeamVieweru, napište mi na marian.pekar@gmail.com, co byste od takového koučinku očekával a já pro vás na základě toho vypracuji konkrétní nabídku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 1 = 2