Ovládněte Photoshop pomocí klávesových zkratek

Na základě 13 letých zkušeností práce s programem Adobe Photoshop,  bezkonkurenčně nejlepším nástrojem pro zpracování rastrové grafiky* si troufám tvrdit, že aktivní používání klávesových zkratek dokáže zefektivnit práci až o 60%.

Grafická práce, jejíž vyhotovení by klikáním trvalo rovné 4 hodiny, zabere při využívání zkratek 2 hodiny 24 minut, zokrouhleme to na 2,5 hodiny. Pokud si tedy za takovou zakázku naúčtuji 2.000 Kč, dostávám se z 500 Kč/hod. na 800 Kč/hod.

*) Fanoušči GIMPu, nechť mi prosím tento názor nevyvracejí. Program GIMP velmi dobře znám, je to dobrý program, který je narozdíl od Photoshopu zdarma, pracoval jsem s ním celé 2 roky, po kterých jsem se ale velice rád opět k Photoshopu vrátil.

V tomto článku vás s klávesovým zkratkami Photoshopu, hodnými zapamatování a častého používání, systematicky seznámím. Rozdělil jsem je do několika kategorií.

1. Zkratky nástrojů z Panelu nástrojů

Každý nástroj na panelu nástrojů lze zvolit stisknutím jedné klávesy, která to je zjistíte tak, že na ikonu nástroje najedete myší a chvíli počkáte, po pár vteřinách se vám zobrazí název nástroje a v závorce ona klávesa.

Jmenujme zde ty nejpoužívanější. Pro práci s objekty jsou to nástroje pro přesun (V) a výběr (M) a i laso (L)magická hůlka (W)* čas od času přijdou vhod. Vektorovou cestu nakreslíte nástrojem pero (P).

*)O tom, že magická hůlka není tak skvělý nástroj, jak si mnozí myslí a jak vyříznout objekt opravdu na úrovni se dočtete v článku Ořezávejte jako profíci Photoshop tutoriál

Při kreslení pomocí tabletu využijete rychlé přepínání mezi štetcem (B)gumou (E). Paletu barev zobrazíte klávesou F6. Při stínování pak využijete zesvětlení a ztmavení (O).  Často se také vkládají do obrázků texty (T)tvary (U). Pro práci s fotografiemi v mnoha případech využijete klonovací razítko (S)retušovací štětec (J).

Tou úplně nejmocnější klávesou je ale v souvislosti s panelem nástrojů klávesa Shift. Pod většinou nástrojů se totiž ukrývají další související nástroje, nebo variace téhož nástroje, mezi kterými lze rychle přepínat stisknutím klávesy Shift a klavesy nástroje.

Vraťme se k červeně zvýrazněnému nástroji zesvětlení a ztmavení, mezi těmi lze přepínat klávesovou zkratkou Shift+O, pro změnu obdelníkového na eliptický výběr stisknete Shit+V atp. Na panelů nástrojů pak vždy zůstává poslední vybraná varianta.

2. Zkratky pro pohyb a práci s plátnem

Přidržíte-li klávesu Alt můžete točením kolečka myši zmenšovat a zvětšovat zobrazení plátna (funkce zoom). Současné přidržení mezerníkulevého tlačítka myši (dále jen LTM) vám umožní tahem myši celé plátno posouvat. Tabulátorem schováte či znovu zobrazíte veškeré panely, zkratka Ctrl+H provádí to samé s  vodítky, mřížkou (samostatně  Ctrl+§) a řezy (Ctrl+;).

Občas je potřeba také buď změnit velikost plátna (Ctrl+Alt+C), nebo velikost obrazu (Ctl+Alt+I).

3. Zkratky pro práci s vrstvami a objekty

Novou vrstvu vložíte pomocí Ctrl+Shift+N. Kontrast vrstvy upravíte nástrojem Křivky (Ctrl+M), upravit je možné také odstín a sytost (Ctrl+U) a vyvážení barev (Ctrl+B). Pro inverzi barev slouží Ctrl+I.

Když už mluvíme o barvách, maličko odbočím k černobílé fotografii, které bych v budoucnu rád věnoval samostatný článek. Vrstvu můžete odbarvit stažením sytosti na minimum, nebo jednoduchým odbarvením (Ctrl+Shift+U), ale nedělejte to. Ochudíte se o možnosti, které vám dává nástroj Černá a bílá (Ctrl+Shift+Alt+B).

Pokud jste použily nějaký filtr a chcete ho použít znovu, stisknete Ctrl+F, filtr se ihned aplikuje na vybranou vrstvu s předchozím nastavením. Chcete-li tentokrát filtr nastavit jinak přidáte ke zkratce Alt, tedy Ctrl+Alt+F.

Stisknete-li Ctrl+J vytvoří se vám kopie současně vybrané vrstvy. Výběr více vrstev si můžete usnadnit pomocí klávesy Shift, v okně Vrstvy vyberete jednu vrstvu a na druhou kliknete LTM se současně stisknutou klávesou Shift, tak se vyberou obě vrstvy, plus všechny které se nacházejí mezi nimi.

Nahradíte-li Shift klávesou Ctrl, budete v okně Vrstvy LTM k současně vybraným vrstvám vybírat další nebo u již vybraných jejich výběr zrušíte.

Měníte-li velikost vrstvy, či jakéhokoliv objektu, tažením myší za krajních úchopy při nástroji Výběr, současné držení klávesy Shift zajistí zachování poměru stran, Alt zde zajistí, že objektu bude měnit svou velikost od středu. Obě funkce lze samozřejmě držením Shift+Alt využívat současně.

Uchopíte-li objekt myší a odtáhnete ho na jiné místo se současně stisknutou klávesou Ctrl, vytvoří se vám v tomto místě jeho kopie. Klávesa Shift vám zase při tažení zajistí, že se objekt bude posouvat pouze po osách. Funkce opět lze kombinovat.

4. Běžné zkratky

V Adobe Photoshop samozřejmě fungují i běžné zkratky, které znáte z jiných programů. Ctrl+S pro uložení a Ctrl+Shift+S pro uložit jako, Ctrl+N vytvoří nový dokument a Ctrl+W dokument zavře. Ctrl+Z je zpět, ale pouze o krok, pro více kroků zpět slouží Ctrl+Alt+Z.

Jedna myšlenka na “Ovládněte Photoshop pomocí klávesových zkratek”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

37 − = 30